• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://tr-tr.facebook.com/
 • https://twitter.com/?lang=tr
Doç. Dr. Hakan UÇAR - KARDİYOLOJİ
  • Kalp Sağlığınız emin ellerde.
  • Kalp Sağlığınızın Güvencesi
  • Siz ve Sevdikleriniz İçin
  • Kalp Sağlığınıza Dikkat
Kalp ve Damar Hastalıkları
Kalp Hastalıklarında Tanı Yöntemleri
Koroner Anjiografi
Koroner Stentleme

Koroner Anjiografi

El Bileğinden Koroner Anjiografi

Koroner anjio, koroner anjio çok uzun yıllar boyunca kasık bölgesinden uygulanmaktaydı. Ancak kasık bölgesinden uygulanan koroner anjio baz sıkıntılara yol açtığı ve hastanın uzun süre hastanede kalmasına neden olduğu için anjio için başka giriş yerleri aranmaya başlanmıştır. Bu arayışlar sonucunda el bileğinden radial arter adlı bir atardamarın anjio için daha güvenilir olduğu tespit edilmiştir. El bileğindeki damarda kanama, baloncuk ve enfeksiyon oluşma ihtimali hiç bulunmamaktadır.Aynı zamanda bu damarın yakın çevresinde sinir ya da hayati risk taşıyan bir yapı olmadığından anjio girişi çok daha rahat bir şekilde yapılır hale gelmiştir. Bu nedenle günümüzde el bileğinden yapılan anjio hem güvenilir hem de hasta için en konforlu yöntemdir.

Koroner Anjiografi Nedir?

Koroner kalp ile alakalı anlamına gelen bir kelimedir. Anjio ise tıp dilinde damar anlamına gelmektedir. Grafi ise görüntüleme anlamını taşımaktadır. 3 kelime birleştirildiği zaman Kalp Damarları Görüntüsü olarak tamamlanır. Yani kroner anjiografi kalp damarlarının değişik açılardan görüntülenmesidir. Kroner anjio işleminde görüntü alabilmek için kalp damarına özel bir alet ile sıvı verilir. Aynı anda anjio cihazı ile damarların görüntüsü alınır. İşlem anında Radyasyon yayan X ışınları kullanılır.Ancak bu ışınların miktarı hasta için risk oluşturacak düzeyde değildir. Gebeler için anjio uygun bir işlem değildir.
Koroner Anjiografi Nasıl Yapılır?

Koroner anjiografi öncesinde hasta ve yakınları işlem hakkında bilgilendirilmelidir. İşlemin nasıl yapılacağı, ne gibi sorunların oluşabileceği hastaya anlatılmalı hasta konu hakkında bilinçlendirilmelidir.

Koroner anjio öncesi hastanın aç olması gerekir. Hasta anjio masasına alınarak anjionun giriş yerine göre hazırlanır. Anjio kasık veya kol bölgesinden yapılacaksa hastanın ilgili bölgesi özel bir solüsyon ile temizlenir, bölgeye anestezi uygulanır. Anestezi ile uyuşan bölgeye özel bir iğne ile girilir. Bu işlem anında atardamara plastik bir kılıf yerleştirilerek işlem bu kılıf içinden sürdürülür. Kılıf aracılığı ile kalp damarına katater olarak adlandırılan plastik bir malzeme yönlendirilir ve bu malzeme ilk olarak sol kalp damarına yerleştirilir. Kataterin dışta kalan kısmından kalp damarına ilaç enjekte edilir. Bu ilaç sayesinde kalp damarı görüntülenir. Kalbin sol damarları görüntülendikten sonra aynı işlemler sağ damarlar için uygulanır. Bu sayede kroner anjio başarı ile tamamlanmış olur.
Koroner Anjio Sonrası
Koroner anjio işleminden sonra görüntüler bilgisayar yardımı ile detaylı bir şekilde incelenir. İnceleme anında genellikle 2 mm'den daha geniş olan damarlarda daralma olup olmadığına bakılır. Daralma %70 ve daha üzeri ise müdahale edilmesi gerekir. Uygulanacak işlem darlık olan damar sayısına ya da damarın bulunduğu yere göre farklılık gösterir.


Üyelik Girişi
Kalp Kapak Hastalıkları Güncel Tedavi
Kalp Pili
Periferik Arter Hastalığı ve Tedavisi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret13303