• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://tr-tr.facebook.com/
 • https://twitter.com/?lang=tr
Doç. Dr. Hakan UÇAR - KARDİYOLOJİ
  • Kalp Sağlığınız emin ellerde.
  • Kalp Sağlığınızın Güvencesi
  • Siz ve Sevdikleriniz İçin
  • Kalp Sağlığınıza Dikkat
Kalp ve Damar Hastalıkları
Kalp Hastalıklarında Tanı Yöntemleri
Koroner Anjiografi
Koroner Stentleme

Ramazanda kalbe dikkat!

Ramazan ayıyla birlikte orucun vücudumuza yaptığı etkiler de tartışılmaya başlandı. Biruni Üniversite Hastanesi Kardiyoloji Bölümü'nden Doçent Dr. Hakan Uçar oruç tutmanın yaptığı olumlu etkiler sayesinde kalp hastalığı oluşumunu azalttığı belirtti

İşte oruç tutmanın vücudumuza etkileri ve oruç tutanlara tavsiyeler...

Oruç vücutta yaptığı olumlu etkiler sayesinde kalp hastalığı oluşumunu azaltır. Kan şekerinin düzenlenmesini sağlayarak, iyi kolesterol düzeyini artırıp,  kötü kolesterol düzeyini düşürür.Vücuttaki zararlı toksinlerin atılımını sağlayarak, özellikle sigara ve alkol içen kişilerde zararların etkilerini azaltarak kalp sağlığı üzerinde direk ve dolaylı olarak olumlu etkileri oluşturur.

Ancak son yıllarda ramazan ayları yaz mevsimine denk geldiği için oruç süresi 16-17 saati bulmaktadır. Bu durum kalp hastaları üzerinde istenmeyen durumlara yol açar.

Yeni kriz geçirmişlerde, kalp yetmezliği olanlarda, ilerlemiş kalp kapak hastalığı olanlarda, kontrolsüz hipertansiyonu olanlarda, ciddi ritim bozuklukları olanlarda oruç beklenmedik kötü sonuçlara yol açabilmektedir.

Özellikle orucun alışma dönemi olan ilk günler tehlikeli günlerdir. Çünkü ilk günler genelde iftar ve sahur sofraları aşırı kalorili, yağlı olmakta ve insanlar çok acıktığından normal yiyeceğinin kat kat fazlasını yemektedir. Ayrıca sigara içenlerde iftar sonrası aşırı sigara içmektedir ve bu durum özellikle kalp krizlerinin oranını belirgin şekilde artırır. İdrar sökücü kullanan kalp yetmezliği, kapak hastalığı, hipertansif hastalar vücutta ciddi sıvı kaybıyla karşılaşabilmekte bu durumda tansiyon düşmelerine, aşırı halsizliğe hatta bayılmaya yol açabilir.


HAFİF İFTARI TERCİH EDİN


İftarda hızlı ve çok yemek yememek en dikkat edilecek durumdur. Önce suyla,çorbayla, peynirle veya hurmayla iftar açmak gerekir. Yaklaşık 10-15 dakika ara verip ana yemek yenmeli ve mümkün olduğunca tek çeşit yemek yenmesi önemlidir. Sakatatlı, aşırı yağlı, kızartılmış yemeklerden uzak durmalıyız.  Ekmek az tüketilmeli ve mümkünse tam buğday ekmeği tercih edilmelidir. Hamur işleri veya tatlı çok az tüketilmelidir,yemek yedikten sonra bol bol su tüketilmelidir. Çünkü vücudumuzun günlük ihtiyacı olan 2 - 2.5 litre suyu iftar ve sahur aralığında almamız gerekir. Çay, iftar sonrası bol içilebilir ancakidrara çıkışı artırdığı ve vücuttan gereğinden fazla su atılmasına sebep olduğu için sahurda içilmemelidir. Sigara çok az içilmeli ve hatta ramazanı fırsat bilip sigara bırakılmaya çalışılmadır. Özellikle kalp hastaları gidecekleri davetlerde önceden davet sahibini hastalıkları açısından bilgilendirerek aşırı ve zararlı yemek tüketiminden kaçınmalıdır. Sahurlar yine çok sade olmalı ve kahvaltı şeklinde olmalıdır. Yağlı, kızartılmış ve hamur oranı yüksek yiyecekler kesinlikle yenmemelidir.  Su ve mineral ihtiyacını karşılayacak gıdaların yanında ölçülü miktarda yumurta, süt, yoğurt, peynir veya yemek tercihi olaraksebze yemekleri tüketilmeli. Bunlar, hem kan şekerinin yavaş yükselmesini sağlar, hem de aşırı mide salgısına neden olmadıkları için acıkmayı da geciktirir.
 

İLAÇ KULLANANLAR DİKKATLİ OLMALI


İlaçlara gelince, sıcaklarla beraber uzun süre aç ve susuz kalmak nedeniyle vücuttan su ve tuz kaybı fazla olacağından,  tansiyonda belirgin yükselme veya düşmeler görülebilir. Özellikle tansiyon ilacı kullanan hastalarda tansiyondaki bu düşüşler bayılmalara, aşırı halsizliğe neden olabilir.Bu yüzden orucun ilk günlerinde sık tansiyon  kontrolleri yapılmalı ve gerekirse tansiyon ilaçlarında doz düzenlemeleri yapılmalıdır. Kalp krizleri sonrası başlanan çoğu ilaç genelde günde tek doz olarak kullanılmaktadır. Fakat bir kısmı sabah- akşam yani 2 doz şeklinde kullanılmaktadır. Bu nedenle orucun süresinin yaklaşık 17 saat olduğu bu yıllarda bu tür hastaların oruç tutması sakıncalı olabilir. Yine aynı şekilde kalp yetmezliği, kapak hastalığı, ritim bozukluğu olanhastaların bir kısmı bazı ilaçları günde 2 hatta 3 kez almak zorundadır,bu grup hastalarında oruç tutması sakıncalı olabilir. Ayrıca daha öncede belirttiğimiz gibi idrar sökücü ilaç kullanmak zorunda kalan hastalarda sıvı ve tuz kaybının fazla olduğu sıcak günlerde oruç tuttuklarında çok ciddi sıvı kaybıyla karşılaşabilirler. Bu durumda ciddi tansiyon düşmeleri, ritim bozuklukları ve hatta ölüme yol açabilir. Bu nedenle,oruç tutmak isteyen kalp hastalarının muhakkak doktorları ile görüşüp onların önerileri doğrultusunda hareket etmeleri gerekir.

Doç.Dr. Hakan Uçar
BiruniUniversite Hastanesi Kardiyoloji Bölümü

http://www.posta.com.tr/ramazanda-kalbe-dikkat-haberi-1302085
270 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üyelik Girişi
Kalp Kapak Hastalıkları Güncel Tedavi
Kalp Pili
Periferik Arter Hastalığı ve Tedavisi
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret13303